NAVRCHOLU.cz

Datum Velikonoc

Hlavní stránka / Články / Datum Velikonoc

21.3.2006

Datum Velikonoc Neděle po prvním jarním úplňku
Datum Velikonoc se řídí datem prvního jarního úplňku. Kolísá od 22.3. do 25.4. Koncil nicejský (325) určil datum Velikonoc na neděli po prvním jarním úplňku, který nastane po průchodu Slunce jarnim bodem. Tak se Velikonoce oddělily od židovského kalendáře. Dnes se diskutuje o pevném datu Velikonoc.

Velikonoce - slavnost vzkříšení Krista je vrcholem liturgického církevního roku. Vyvinuly se z židovského svátku pesach, ktery se slaví 14. a 15. dne měsíce nisanu podle židovského kalendáře. V rané církvi se slavily zprvu v den židovského svátku. Ještě dnes se považuje křesťanská slavnost velikonoční noci také za vzpomínku na starou smlouvu. Koncil nicejský (325) určil po delším sporu datum Velikonoc na neděli po prvním jarním úplňku (po 21. březnu). Tak se oddělily od židovského kalendáře. Dnes se diskutuje o stálejším termínu Velikonoc.

Velikonocům předchází čtyřicetidenní přípravná doba - tzv. Postní doba.

Datum Velikonoc (do roku 2020)

Velikonoční neděle:

2018 1.IV

2019 21.IV
2020 12.IV

***

Související odkazy:
- Astronomie a data biblických událostí, Gregoriánský kalendář (Jiří Grygar)
- Liturgický kalendář do r. 2099

Štítky: Velikonoce, židovství, židé, judaismus, Bílá sobota (Velikonoce), křest, postní doba, Průvodce Velikonocemi, Velikonoční vigilie (Velikonoce), vzkříšení, zmrtvýchvstání  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.